Вести

БРНАБИЋ: СРБИ СУ ДАНАС ЈАЧИ ФАКТОР НА КИМ, ЈЕР СУ ЈЕДИНСТВЕНИ

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је да су Срби данас јачи фактор на КиМ него небројено пута раније, пре свега зато што су јединствени.

Брнабић је рекла да им је захвална, јер су своје разлике оставили са стране, што се заједно боре и што су се заједно изборили да буду озбиљан политички фактор који тражи уважавање.

"Без тог уважавања они неће подржавати никакве привремене Владе у Приштини. Срби су захваљујући свом јединству и подршци председника Александра Вучића и целе Владе освојили 10 од 10 могућих мандата и одлучили да не подрже формирање владе у Приштини", рекла је Брнабић.

Премијерка је додала да су са представницима Срба разговарали и о економији, односно о плану "Србија 2025" којим је за конкретне пројекте, економско оснаживање и бољи живот на КиМ опредељено 150 милиона евра.

Према њеним речима, представници Срба су обавештени и о разговорима са страним партнерима, попут пројекта авио линије Београд - Приштина, која ће да иде у прилог бољој економији и стабилнијем региону.

"Разговарали смо и о увођењу железничког саобраћаја, али и важном ауто-путу мира на коме радимо са партнерима из ЕУ, а који би ишао од Ниша, ка Мердарима, па кроз КиМ до Тиране и луке Драч. То је важан пут за Ниш, Топлицу, КиМ, али и повезивање са партнерима. Надам се да ћемо почети да га градимо до краја 2020", рекла је Брнабић.

Упитана колико на економски развој, али и све друге планове утичу таксе, Брнабић је поновила да због такси Србија губи милион евра дневно.

"Таксе су реално услов за било какву озбиљну привредну сарадњу. Ми смо чинили уступке да би доказали да желимо да будемо конструктивни, па смо тако потписали регионални роминг док су таксе на снази, али то је било важно и за наш народ на КиМ. Не постоје никакви озбиљни разговори пре укидања такси", рекла је премијерка Србије.

Брнабић је додала и да очекује одлуку о повлачењу такси јер она "не приличи никоме у 21. веку", а штети и грађанима албанске националности.

Брнабић је рекла и да што је јача економија Србије, веће су шансе да се више финансирају разни пројекти, али и отварају нова радна места.

"Данас је борба за опстанак Србије и народа на КиМ економска борба да ти људи остану тамо и имају добре услове живота и зато нам је план Србија 2025 кључна. Жао ми је што се о нашем рејтингу више не прича. Имамо тиме додатне могућности да више урадимо за наш народ. Неке пројекте ћемо можда раније кренути да реализујемо", рекла је Брнабић и додала да желимо да то буде потпуно другачије тамо где живи српски народ и да је битно да имају нормалан живот, инфраструктуру и перспективу.

"За то је кључна јака Србија", закључила је Брнабић.

 

У спору Телекома и Н1 све речено, нема цензуре

Брнабић је рекла да је у случају између Н1 телевизије и Телекома Србије све речено и да је истина јасна.

"Ја сам се умешала онда када је то постало политичка кампања и када је речено да се ради о цензури, а у ствари ради се о комерцијалном договору. Није на мени да процењујем да ли је фер или није", рекла је Брнабић.

Брнабић је на инсистирање новинарке Н1 одговорила да је понуда Телекома, да се Н1 бесплатно емитује до потписивања новог уговора, фер, али да се пре свега ради о преговорима између две компаније око комерцијалног уговора, а не о слободи медија.

"Ваши власници су прекинули дијалог. Ако је јавни интерес зашто се не договоре, али немојте да говорите да је то питање слободе медија или јавног интереса већ новца", рекла је Брнабић.

Брнабић је додала и да је фасцинантно колико се времена и енергије троши на то питање и упитала колико се бораца за слободу медија побунило када су привремене институције у Приштини забраниле медије на српском језику.

"Колико њих? Нула. То су њихови стандарди. Важно је да ми наставимо о томе да причамо и наставимо да се боримо за слободу медија било да је Н1 или неки медиј на српском језику", рекла је Брнабић.

 

 

Извор: Танјуг