ЛОНЧАР: У ЦРНОЈ ГОРИ СЕ ДЕСИО НАРОД, А ЂУКАНОВИЋ ЈЕ ПОТЦЕНИО НАРОД
У Црној Гори се десио народ, оценио је министар здравља Златибор Лончар ситуацију у суседној држави.
Рекао је и да је црногорски председник "мало потценио народ, а преценио неке који раде за њега и који су му обећали да ће ту ствар држати под контролом".
Лончар је оценио да је председник Црне Горе, Мило Ђукановић, све нервознији, а да народ, како је рекао, има мисију у којој не може да изгуби.
"Имате народ и државу Србију која не прави лоше потезе... Имате примере где реагујемо како реагујемо, Србија је отворена држава, ми у Црној Гори немамо ниједног директора или да се изјашњава да је Србин, а овде на много водећих места имамо те Црногорце који још нису ни српски научили, не знају српски да причају", приметио је министар.
Упитан има ли их и у здравству, Лончар је рекао: "Гледам да их нема, сматрам да у Србији има доста оних који знају српски да причају, не омаловажавам никога, али основни је ред ако вас неко стави и хоћете да живите у Београду и будете на некој функцији научите бар српски".
Пратимо стање, спремни смо да реагујемо
Лончар је изјавио да у Србији има грађана чије се здравствено стање проверава и прати због постојања опасности од корона вируса.
Рекао је да путници по доласку у Србију пролазе контроле, као и да је држава потпуно спремна уколико се открије да је неко заражен корона вирусом.
Лончар је, говорећи о држављанима Србије који се налазе на крузеру који је под карантином због корона вируса, рекао да они нису заражени и да поштују процедуру која се тренутно споводи.
Истакао је да један део њих ради на том броду, а други део њих су туристи.
"То је нормална процедура кад се појави сумња и они ће морати да буду ту две недеље јер се то сматра периодом инкубације. Они немају никаве симптоме и нису за сада заражени. Има још људи које пратимо, неки су у изолацији, неки са којима су они били у контакту су под евиденцијом, и надлежне службе раде свој посао", рекао је Лончар.
Лончар је навео да је Светска здравствена организација подигла оболевање од корона вируса на највиши ниво због превентиве, односно да се што мање људи зарази и да су зато строге контроле.
Србија је, како је рекао, спремна и ради се и више од оног што се очекује наводећи да су сви капацитети ангажовани 24 сата и да се прати стање свих оних код којих постоји сумња да су заражени.
Лончар је навео да нико не може да гарантује да се корона вирус неће пренети у Србију, али је поручио да ће бити учињено све да се спречи ширење.
Рекао је и да је тренутно у Србији регистровано 14.000 оболелих од грипа и да је то 20 одсто мање него прошле године у ово време.
Лончар је додао и да је више од 300.000 људи вакцинисано и да је у претходном периоду било доста вирусних инфекција.
Упитан о одласку здравствених радника у иностранство Лончар је рекао да је повећање плата доста допринело томе да се број одлазака смањи.
"Приметно је да је мање захтева за одлазак од како су примили повишицу, нагло је пао број захтева за одлазак и многи су одустали", рекао је Лончар.
Навео је да плате медицинских сестара сада износе око 59.000 динара, а да су пре десет година биле око 31.700.
Као пример, навео је и да је лекар у Србији 2009. године имао плату од око 78.000, а сада прима 150.896 динара.
Лончар је истакао да су прошле године два пута повећане плате медицинским сестрама и најавио нова повећања у складу са могућностима државе.
Навео је да се ради и на побољшању услова у здравственим установама како би млади лекари остали да раде у Србији.
"Имамо довољно лекара и сваки дан запошљавамо нове, а решен је и проблем са специјализацијама и имамо преко 5.000 специјализација које смо дали", рекао је Лончар.
Лончар је рекао и да су у току радови на клиникама и Клиничким центрима, да у Србију долази најсавременија опрема.
Такође је навео да је његов став да је важно да постоји нулта толеранција на корупцију и додао да се мора променити однос медицинског особља према пацијентима.
Лончар је најавио и да ће у наредних месец, месец и по дана у Србију стићи најновије генерације лекова за карцином дојке, простату, мултиплу склерозу, затим сензори за дијабетес...
Извор: Танјуг/ТВ О2