ЂУРИЋ: ВИДЕЋЕМО ДА ЛИ ЋЕ ГРЕНЕЛ ОСТАТИ ИЗАСЛАНИК ЗА БЕОГРАД И ПРИШТИНУ
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ђурић оценио је да је постављање Ричарда Гренела на чело 17 обавештајних служби САД важна вест, али да ће се тек видети како ће се то одразити на америчку улогу у дијалогу Београда и Приштине, као и да ли ће Гренел остати специјални изасланик за преговоре између Београда и Приштине или ће то бити неко други.
Ђурић је рекао да разговори које је српски тим водио са Гренелом нису били лаки, али да је он у том посредовању имао прагматичан став који је довео до резултата - потписивање писма о намерама за отварање железничког саобраћаја и изградње ауто-пута који ће повезати Београд и Приштину, као и обнављање авио-линије.
"Честитам Гренелу на новој позицији. Реч је о позицији која значи да је он сада координатор 17 обавештајних служби и да управља буџетом од 56 милијарди долара, као и да је особа задужена за дневни брифинг председника САД. Надам се да је оно што је Гренел постигао у разговорима Београда и Приштине допринело његовој садашњој функцији", рекао је Ђурић.
Према његовим речима, Гренел је искрени амерички патриота који се бори за интересе своје земље, али је на функцији преговарача гледао да помогне бољем инфраструктурном повезивању, што није било у супротности са српским интересима.
"Нама је било у интересу да се изгради ауто-пут и да се боље повежу српске општине на КиМ са централном Србијом, да се обнови железничка линија, нама је у интересу да се укину таксе, на чему Гренел, такође, инсистира", подвукао је Ђурић.
Ђурић је рекао да је председник Александар Вучић неколико месеци раније, када, наводи, многи у свету нису видели политичку тежину Ричарда Гренела, увидео да је реч о једном од најближих људи од поверења Доналда Трампа.
Због тога је, додаје Ђурић, Вучић целом српском тиму за преговоре дао смерницу да са Гренелом направи добру и квалитетну релацију.
Говорећи о првом сусрету са премијером привремених косовских институција Аљбином Куртијем у Берлину, Ђурић је рекао да је у том разговору поручио Куртију да Србија поштује вољу албанског народа на КиМ и да очекује да, за разлику од његових претходника, покаже поштовање према српском народу.
Упитан о ратној одштети коју је Курти најавио да ће тражити од Србије, Ђурић је рекао да Приштина не може да тражи ратну одштету од сопствене државе.
"Они су били герилци који су на нелегалан начин организовали оружани устанак. Овде може да буде реч о кривичној одговорности терориста некадашње ОВК, а не о ратној одштети", рекао је Ђурић.
Додао је да је то и председник Вучић отворено рекао Куртију на панелу у оквиру Михенске конференције о безбедности, уз навођење шта је све терористичка ОВК починила српском народу на КиМ.
Извор: Танјуг/ТВ Хепи