Вести

БРНАБИЋ: ЗАКОНОМ О ПРИВРЕДНИМ ДРУШТВИМА СЕ НЕ ПРИВАТИЗУЈУ ЈАВНА ПРЕДУЗЕЋА

Председница Владе Републике Србије Ана Брнабић рекла је да је Предлог закона о управљању привредним друштвима у власништву Србије веома важан за привреду и грађане и да се њиме не приватизују јавна предузећа и национална добра, каквих критика је било у претходном периоду.

"Предлог овог закона је важан за нашу земљу и грађане, за конкурентност привреде и увећање богатства предузећа професионализацијом управљања њима. Законом би отпочели системску реформу управљања свим привредним друштвима, па и јавним предузећима", рекла је Брнабић на састанку са новинарима у Палати Србије, који је Влада организовала да би се отклониле недоумице око овог законског предлога.

Брнабић је рекла да је предлог изазвао многе полемике и недоумице и да је повучен из процедуре како би прошао још један круг јавне расправе.

Одговарајући на примедбе на закон, Брнабић је навела да је прва неистина о њему та да је доношен тајно.

"Претходно је Влада Србије у децембру 2020. године усвојила полазне основе за успостављање политике државног власништва, Стратегију државног власништва и управљања привредним субјектима који су у власништву Србије, за период 2021. - 2027. године у априлу 2021. године и Акциони план за период 2021. - 2023. године", рекла је Брнабић.

Додала је да су приликом израде Стратегије и Нацрта закона, одржане јавне расправе.

Брнабић је навела да је једна од мера стратегије државног власништва и управљања привредним друштвима трансформисање јавних предузећа у акционарска друштва или друштва са ограниченом одговорношћу.

Да предлог закона није усвојен тајно, према њеним речима, показује и то да је његово усвајање једна од три кључне препоруке ММФ-а.

"Нетачно је да овим законом желимо омогућити приватизацију јавних предузећа, као што су Србијаводе,  Србијашуме и слично. Истина је сасвим супротна - циљ закона је да се очувају национални и стратешки интереси земље. Могли смо и претходним законом да их приватизујемо и нисмо за то морали да доносимо нови закон", рекла је Брнабић.

Нонсенс је, према њеним речима, и то да се закон усваја да се приватизују национални паркови, јавна добра и слично.

"Законом о јавној својини утврђено је да се у капитал не могу улагати природна богатства, добра у општој употреби које могу бити искључиво у јавној својини и друге непокретности које могу бити искључиво у јавној својини. Истим законом је прописано и да шуме и шумско земљиште, водно земљиште и водни објекти у јавној својини, као и друга добра од општег интереса у јавној својини, сагласно посебном закону, (којима) управља јавно предузеће, не улазе у капитал тог предузећа", рекла је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг