Народна скупштина

БРНАБИЋ: СРБИЈА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ КОСОВО И МЕТОХИЈУ

Мандатарка за састав нове Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је, у Народној скупштини Републике Србије, одговарајући на критике опозиције током седнице парламента о избору нове владе, да Србија неће признати Косово и Метохију.

"Ми свакако нећемо признати, али имамо у овом дому политичке опције које кажу да треба да признамо. Можда ће они као фактор некада имати већину, али не верујем", рекла је Брнабић.

У полемици са посланицима опозиције који су оспоравали резултате досадашње владе, Брнабић је упитала да ли су "Потемкинова села" три изграђене ковид болнице у којима раде лекари и у којима су људи излечени.

"Ако за вас "Потемкинова села" представља извоз ИТ сектора од 2,6 милијарде евра, вама на част. Ви сте увредили људе који раде у тим фирмама, то су њихови резултати. Ми као влада смо урадили оно што је наш посао, а то је да створимо услове", рекла је Брнабић.

Брнабић је подсетила да је буџет Фонда за науку у 2021.години био 13,8 милиона евра, а да је у 2022.години био 22,5 милиона евра.

Одговарајући посланичком клубу Зелено-леви блок, Брнабић је истакла да су се неки од њих прославили као јединствен случај, јер су због тога што нема грејања протестовали у кратким рукавима.

"Је л' треба да на 25 степени укључимо грејање, па да загадимо животну средину за коју се борите", питала је Брнабић.

Како је рекла, "одличан" је предлог једног опозиционог посланика да се Министарству грађевине, саобраћаја и инфраструктуре прикључи и Министарство енергетике, телекомуникација.

"Весић би био одушевљен, Дубравка (Негре) нешто мање, Михајло (Јовановић) би такође био незадовољан, али тај воз је прошао", рекла је Брнабић, алудирајући на то да су измене и допуне Закона о министарствима већ усвојене.

 

 

О критикама: Тешко је, није лако, али иде на боље

Брнабић је упитала одговарајући на критике опозиционих посланика зашто нису нешто урадили по питању заштите животне средине ако је већ сматрају најживотнијим" питањем и зашто су довели Рио Тинто у Србију.

"Слажем се да је важно питање, али ако је најживотније, зашто нисте нешто урадили, што сте довели Рио Тинто", упитала је.

Рекла је и да поздравља идеју да се поднесу кривичне пријаве против оних који су одговорни за Рио Тинто и она ће се, како је рекла, уколико буде позвана на суд због тог питања радо одазвати.

"Све што сам радила са Рио Тинтом радила сам јавно, свесно, с предумишљајем. Поносна сам на све и све ћу рећи и на суду ако буде кривична пријава", истакла је и додала да од када је актуелна власт на власти није промењен ниједан закон због Рио Тинта.

Одговарајући на критике о животном стандарду констатовала је још да јесте тешко преживљавати са 40.000 минималне плате, али да је ипак нешто лакше него са 15.000 динара.

Мандатарка је указала да нико из власти никада није ни рекао да је 40.000 одлично и довољно, али да нису успели више да повећају минималац јер су кренули из великог минуса.

"Ако је неко успео да повећа минималну зараду на више од 300 евра, односно да раст буде већи од 100 одсто, очигледно је да је неко радио. Није још довољно добро, али када кренете из минуса тешко се долази до зелене гране. Тешко је, није лако, али иде на боље. Никада нисмо тврдили да је одлично, али данас за минималну плату може да се купи 40 одсто више свињског меса, него што је могло пре 10 година", рекла је Брнабић.

На критике о сиромаштву у Србији, мандатарка је рекла да је према Светској банци 2017. године проценат сиромаштва био 22,1 одсто и да смо по томе били најгори у региону.

"Данас је 8,8 одсто и далеко смо најбољи у региону", рекла је Брнабић.

Захвалила је посланику посланичке групе Уједињени Жељку Веселиновићу на понуђеној помоћи у вези са Законом о раду, али је његову помоћ одбила јер, подсетила је, он је јавно позивао на њено силовање.

"На част вама и вашим коалиционим партнерима што сте данас посланик, али од Вас ми не треба помоћ. Дали сте на знање шта мислите о женама, родној равноправности и зато ми ништа не причајте о насиљу над женама, јер сте ви позивали на најбруталније", рекла је Брнабић.

Посланику Заветника Зорану Зечевићу Брнабић је на критике због тога што није прихваћена идеја о формирању министарства за дијаспору, рекла да јој није познато да су неке претходне владе урадиле толико за дијаспору коилико је то урадила њена влада од 2018. године.

Подсетила је да једном годишње има конференцију са нашим људима у дијаспори и да у тим приликама разговарају о томе шта држава може да уради за њих.

"Смањили смо таксе тако да кад се враћају у Србију не морају да их плаћају на имовину коју доносе. Коначно можемо да имамо кредите и да људи из дијаспоре могу да купе станове, куће у Србији. Сада они који хоће да се врате могу да контактирају Владу и да им се помогне, повећали смо број српских школа у дијаспори и све то успели смо да урадимо без министарства јер смо мислили да о томе не мора да се прича, већ да се ради", подсетила је мандатарка.

Навела је да се између 2015. и 2019. године у Србију вратило 90.000 високо образовних људи.

Говорећи о наталитету, рекла је да је стопа укупног фертилитета, односно број деце по жени у 2019. години први пут након 15 година био већи од 1,5, односно да је износио 1,52 колико је и у 2021. години.

"Идемо у правом смеру, треба времена да се те ствари промене", закључила је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг/РТС 2