БАЈИЋ: ГРАЂАНИ ВЕРУЈУ ДРЖАВИ, ЈЕР ДРЖАВА РАДИ ЗА ЊИХ
Народни посланик и члан ГО СНС, др Живан Бајић током гостовања на Телевизији „Ас“ истичући природни потенцијал који поседује Србија у виду рудног богатства, нагласио је да би одрицање наше земље од литијума било исто као када би били земља која има излаз на море, а одлучимо да не желимо да се бавимо лучким пословима и туризмом сматрајући да ће туристи запрљати наше море или загадити наше плаже.
„Нашој земљи је Бог дао овај минерал, који је на нашу срећу у овом тренутку потребан целом свету. Ми поседујемо налазиште тог минерала и било би неозбиљно одбацити тек тако овај пројекат. Сматрам да га треба сагледати са свих страна и да су економски бенефити више него очигледни. Литијум се налази у средишту глобалних напора за изградњу зелене економије, а лежиште Јадар са својим капацитетима може Србији обезбедити улогу стратешког снабдевача Европе и света“ истиче Бајић.
„Предвиђено улагање у Пројекат „Јадар“ премашује 2,5 милијарди евра, што би у новијој историји Србије била највећа гринфилд инвестиција. Од пореза, рудне ренте и слично у буџет Србије сливало би се на годишњем нивоу 180 милиона евра. Само Лозница приходовала би преко 25 милиона евра. Замислите каква би Лозница била за десетак година са таквим могућностима за улагање у путну и комуналну инфраструктуру, школе, спортске објекте, здравствену заштиту…“
На изградњи рудника би било ангажовано преко 3.500 радника, а у самом руднику радило би више од 1.100 људи са зарадама које су далеко изнад просека у Србији, рекао је Бајић и додао да је један од највећих економских ефеката ископавања литијума привлачење других инвеститора у Србију, попут произвођача катода, литијумских батерија, електричних аутомобила. Укупан економски ефекат повезивањем свих ових грана индустрије је око 20 хиљада нових радних места у Србији.“
„Ја лично верујем својој држави и председнику Александру Вучићу. Сведоци смо да се у протеклих 12 година велики напори улажу у очување животне средине и став државе је да без обзира на економске ефекте овај пројекат се неће спроводити уколико ће имати било какав штетан утицај на здравље људи. И ја бринем о својој деци и себи, живимо близу и сматрам да је добро што је Рио Тинто представио нацрт Студије утицаја на животну средину, на којој је радило преко стотину домаћих и иностраних експерата у овој области.
„Веома је неозбиљно посматрати пројекат на површан начин као што то чини опозиција покушавајући да придобије политичке поене и да плашећи људе, који нису довољно упућени, изазову немире у Србији. Они су давали дозволе, мењали законе о рударству, а сада су напрасно против тог пројекта. Наводили су да Немачка не жели да ископава литијум, већ да ће то радити у Србији како би сачували своју земљу, а сада видимо да се у Европи на преко 20 места врше истраживања, а само у Немачкој ће врло брзо бити отворена два рудника за ископавање литијума“, каже Бајић.
Након објављивања нацрта Студије утицаја на животну средину све је транспарентно и сви стручњаци и грађани треба да учествују у јавној расправи. Држава сигурно неће одобрити пројекат док се не спроведу јавне расправе и док своје мишљење не кажу стручњаци из области екологије и грађани. Сигуран сам да ће пројекат бити одобрен тек ако се утврди да нема никаквих негативних ефеката на животну средину и кад се грађани буду сложили са тим, истиче Бајић.