БИРМАНЧЕВИЋ: ПРОТЕСТ ПРОТИВ РИО ТИНТА ЈЕ ПРОТЕСТ ПРОТИВ НАПРЕТКА СРБИЈЕ
Државни секретар и члан ГО СНС, др Бобан Бирманчевић у „Отвореном студију“ шабачке Телевизије „Ас“ подсетио је на важна документа која су донета у протекле две деценије у вези са пословањем компаније Рио Тинто у Србији. Та документа су потписивали представници тадашње власти ДС, ДСС и Г17 плус, који су компанију у нашу земљу довели 2001. у време владе Зорана Ђинђића, када је председник Србије био Борис Тадић.
- Први документ је донет 8. јуна 2004. године којим Влада РС Рио Тинту одобрава извођење геолошких истраживања. Другим, од 17. јануара 2005. одобрава се истраживање у оквиру проширених граница, на додатном земљишту. Трећи документ од 26. септембра 2005. одобрава извођење геолошких истраживања на територији читаве Лознице. Четвртим, од 15. јануара 2007. одобравају се нова истражна поља. Пети документ из јануара 2008. одобрава наставак истраживања на још девет поља. Шести, из августа 2008. одобрава додатна истраживања, а 2012. Оливер Дулић као министар заштите животне средине и рударства потписује први документ којим се дозвољава извођење радова на бушотинама великог пречника у Србији, истиче Бирманчевић.
Бирманчевић подсећа и да су управо тадашњи представници власти - ДС, ДСС и Г17 плус, 2006. године изменили Закон о рударству којим „онај који има истражна права аутоматски добија право на експлоатацију“.
-То значи да Рио Тинто мора да добије права на експлоатацију, јер од 2004. има истражна права. По старом Закону, када неко заврши истраживање и тражи право на експлоатацију, држава отвара аукцију и одлучује да ли хоће сама то да ради или ко да више и боље услове, објашњава Бирманчевић.
-Од 2001. до 2020. јавност је позитивно оцењивала пројекат, а недавно одржан протест у Лозници јасно говори шта је у позадини свега. Организатори протеста су људи који су довели Рио Тинто, који су мењали Закон, сматрали га пројектом будућности, као и људи који су продали своју земљу тој компанији. Држава је спремна да отпочне овај пројекат ако је он у складу са законом и највишим стандардима очувања животне средине, рекао је Бирманчевић.