Саопштења

МАЛИ: ЂИЛАСОВ ПОТРЧКО НИКЕЗИЋ НЕ МОЖЕ ДА ПРИХВАТИ ДА СРБИЈА ПОБЕЂУЈЕ

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ / 10.03.2024.

Синиша Мали

потпредседник Главног одбора Српске напредне странке

Ђиласов потрчко Душан Никезић не може да прихвати да упркос томе што више него икад улажемо у капиталне инвестиције, успешно држимо и јавни дуг под контролом. Посебно га боли што смо добили организацију специјализоване изложбе "EXPO 2027", па тако не прође дан да то не помене, тешко се мирећи са чињеницом да је Србија почела да побеђује у конкуренцији са много већим и моћнијим земљама.

Док се Душан Никезић безуспешно шетао од једне до друге институције, до 2012. године, Србија је била победник у конкуренцији најсиромашнијих земаља, са мизерним платама и пензијама, ниским стопама раста, рекордним дефицитима и без икакве перспективе за бољи живот грађана. Данас се напредак Србије види на сваком кораку, што Никезића чини све нервознијим, па се тако бави лажима и манипулацијама, јер за друго и не зна.

И зато, Никезићу, престаните да обмањујете и да лажете грађане Србије причама о тзв. дужничком ропству. Наш јавни дуг тренутно износи 48,5% БДП-а, а ако узмемо у обзир и средства која држава има на рачуну, нето дуг је испод 44%. Далеко смо испод просека еврозоне, стабилни смо, имамо довољно новца да сервисирамо све своје обавезе, и паметно управљамо јавним дугом.

Ако смо у јануару отплатили 110 милијарди динара, па то управо говори да уредно отплаћујемо наше обавезе и да доспели дуг успешно сервисирамо.

Да подсетимо, и у овако тешким и изазовним околностима, Република Србија је успела да минимизира утицај глобалног раста каматних стопа. Просечно подерисана каматна стопа је упркос овако интезивном расту стопа на тржишту остала на стабилном нивоу и нижа је у односу на поједине године, када је ситуација на тржишту била далеко повољнија и износи око 3,6%. 

Јавни дуг је на адекватан начин структуриран и што се тиче кредитора, где постоји добар баланс између дуга који је уговорен са комерцијалним повериоцима и дуга уговореног са мултилатералним и билатералним повериоцима, како би се минимизирали трошкови и ризичност портфолија. 

У поређењу са временом док сте Ви били на власти, Србија данас нема проблеме, напротив, тражња и заинтресованост инвеститора да улажу у нашу земљу и тржиште и подрже пројекте је никада већа. Знам, тешко вам је да то прихватите, отуд и нервоза... Требало је да се мање бавите пуњењем сопствених џепова, а више бољим животом грађана. То се зове изгубљена прилика.

 

 

 

СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ

СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА