Мартиновић: Илић покушава да стекне јефтине политичке поене
Поводом одговора народног посланика Србија центра – СРЦЕ и члана Одбора за пољопривреду Народне скупштине Републике Србије Слободана Илића на саопштење Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, у ком се јасно објашњава да Србија не увози огромне количине меса непровереног квалитета које се продаје као домаће, те његових поновљених оптужби да је све што Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ради против интереса сточара и у циљу обмане јавности да је месо у продавницама из домаћег, здравог узгоја, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде др Александар Мартиновић наводи следеће:
"Поштовани господине Илићу, зачуђен сам да Ви, као члан Одбора за пољопривреду Народне скупштине Републике Србије, не познајете процес увоза и извоза меса било које врсте и категорије. Изгледа да морам још једном да Вас подсетим да Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, преко надлежних ветеринарских инспекција, врши контроле у свакој фази – и контролу увоза, и извоза, и производње, и промета, и квалитета. Јасно је да изношењем и ширењем дезинформација и политизацијом питања која су од општег интереса, покушавате да стекнете јефтине политичке поене и створите неосновану сумњу у јавности.
Грађани Србије имају право на тачне и транспарентне информације, које им омогућавају да доносе информисане одлуке о свом животу и здрављу, због чега још једном наглашавам да је увоз меса и производа од меса контролисан у складу са важећим законима и прописима, те да је, у складу са чланом 26. Правилника о декларисању, означавању и рекламирању хране, приликом увоза обавезно навођење земље порекла на декларацијама. Без таквих информација о производу, гранична ветеринарска инспекција забрањује увоз нетачно декларисаних производа, што јасно доказује да је Ваша тврдња да Србија увезено месо непровереног квалитета продаје као домаће апсолутна лаж.
Додатно, морам да Вас подсетим и на то да се месо и производи од меса који су пореклом из Србије у продајним објектима могу обележавати посебном графичком ознаком "Пореклом из Србије", а услов за то је да више од 50 одсто главне сировине, односно меса буде пореклом из Србије. На ову меру Министарство пољопривреде одлучило се управо с разлогом да би дало додатни подстицај домаћој производњи меса, и то у складу са предлогом пољопривредника, и на овај начин потрошачима се недвосмислено показује где могу куповати домаће производе.
Пошто сте неупућени и у то ко контролише колико је животиња заклано у кланицама, а колико је свежег меса кланица увезла и за које намене, обавештавам Вас, а и јавност, о томе да је у свакој кланици у Србији, која је одобрена од стране Управе за ветерину, присутан надлежни ветеринарски инспектор, који врши контролу броја закланих животиња на крају сваког месеца, кроз ветеринарско санитарни преглед. Ветеринарска инспекција такође контролише то колико је одређена кланица увезла меса, кроз редовне и ванредне инспекцијске надзоре, као и намену у складу са релевантним прописима, а само у протеклих годину дана спроведено је готово 400 ванредних контрола. Такође, извођење студије одрживости је у обавези субјекта у пословању храном, а субјекти у пословању храном који се баве делатношћу клање животиња одређују рок употребе расхлађеног и замрзнутог меса у складу са релевантним прописима и у зависности од животињске врсте од којих је то месо добијено."
Мартиновић је подсетио и на то да је недавно одржао састанак са представницима Удружења произвођача свиња Мачва, са којима је у пријатељској атмосфери разговарао о даљем наставку и начинима рада новооформљене Радне групе за унапређење производње и прераде свињског меса, а која је основана управо у циљу омогућавања константне комуникације свих заинтересованих страна у области ове гране пољопривреде и јачања поверења на релацији институција, одгајивачи свиња и кланичари. То показује решеност државе да подржи сточарску производњу и унапреди домаће сточарство.
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде такође указује на то да се, преко надлежних инспекција, у потпуности спроводе све одредбе Закона о генетички модификованим организмима ("Сл. гласник РС", 41/2009), по ком се врше редовне контроле, тако да се на домаћем тржишту у промету могу наћи искључиво производи који не садрже ГМО. Члан 2. Закона прописује да: "Ниједан модификован живи организам, као ни производ од генетички модификованог организма, не може да се стави у промет, односно гаји у комерцијалне сврхе на територији Републике Србије".
Напомињемо да је Мартиновић на данашњој седници Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду у Дому Народне скупштине Републике Србије и усменим путем одговорио посланику Илићу.
СЛУЖБА ЗА ИНФОРМИСАЊЕ
СРПСКА НАПРЕДНА СТРАНКА