Саопштења

НАСТАВАК КАПИТАЛНИХ УЛАГАЊА ДРЖАВЕ У ШАБАЧКО ЗДРАВСТВО

Директорка шабачке Филијале Републичког фонда за здравствено осигурање и градска већница задужена за здравство и здравствену заштиту, Јелена Павловић истиче да су последњих година државна улагања у здравство све већа и да се нова капитална улагања тек очекују.

„Граде се нове болнице, клинички центри, улаже се у медицинску опрему и савремене иновативне лекове, а значајно расту и плате лекара и медицинских сестара. Четворогодишњи план развоја који је представио председник Александар Вучић, предвиђа да окосница развоја и даље буде на јакој и снажној здравственој политици. Поред најаве да ће буџет за иновативне лекове бити преко 200 милиона евра, укључујући и набавку лекова којих за сада нема у региону, изградиће се нова или обновити сва породилишта, како би се задовољили светски стандарди“.

У Шапцу ће у првој половини ове године бити формиран Здравствени центар, који ће чинити Општа болница и Дом здравља, а у оквиру највеће набавке дијагностичких апарата за здравствене установе широм Србије, шабачка Болница је међу првима добила нову магнетну резонанцу.

„Грађани са овог подручја неће морати да путују у Ваљево, Београд или Нови Сад, преглед ће сада обављати у свом граду или округу. Тиме се постиже и уштеда на путним трошковима које РФЗО плаћа пацијентима упућеним у други град на преглед. Такође, већи број апарата значиће и да грађани више неће морати да чекају на преглед. Циљ државе јесте да набавком нове опреме укине листе чекања и због тога је и покренута највећа набавка дијагностичких апарата за здравствене установе широм Србије“, објашњава Павловић.

Општа болница у Шапцу ускоро ће добити и ангио салу, прву у Мачванском округу, чиме ће бити заокружен дијагностички центар.

„Познато је да кардиоваскуларне болести представљају водећи узрок смртности у свету и код нас. Ово ће бити велика олакшица за све грађане Шапца и околине, јер ће интервенције обављати у свом граду. Већ три године у Шапцу функционише и пејсмејкер амбуланта, што пацијентима који имају уграђен пејсмејкер пружа могућност да контролне прегледе обаве у Шапцу, а сама уградња пејсмејкера у нашој болници ради се од 2022.год. Скори почетак изградње нове модерне болнице уз подршку државе, која ће под једним кровом обухватити све службе, сигуран су пут унапређења шабачког здравства.“

Одлуком Владе Србије здравствени радници који су током ковид пандемије били ангажовани на лечењу оболелих, као и особље на техничким и помоћним пословима засновали су стални радни однос крајем прошле године. У шабачкој болници је запослено 116, а у Дому здравља 93 лица.