Вести

Брнабић: Заједно смо дошли до квалитетног закона

Председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић поручила је данас да је нацрт закона о јединственом бирачку списку најближе компромису странака владајуће већине, парламентарне опозиције и релевантних организација цивилног друштва и додала да обезбеђује не само примене ОДИХР-ових препорука, већ и да се добија пуна транспарентност бирачког списка у који грађани могу имати поверења.

Брнабић је, обраћајући се на деветом јавном слушању о нацрту закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку, који је Одбору за уставна питања и законодавство, поднео народни посланик Угљеша Мрдић, позвала све актере који су учествовали у изради нацрта закона о јединственом бирачком списку да крену у усвајање истичући да је то потребно како би се у кампању за следеће изборе ушло са ревидираним бирачком списком.

Како је навела, нацрт закона који поднео Мрдић садржински је изузетно сличан нацрту тог закона који је поднела ЦРТА 2024. године, односно пре 18 месеци, а да се суштински разликује само по саставу комисије.

Брнабић је указала да је за 18 месеци одржано девет јавних слушања, а да је нацрт закона мењан шест пута и унапређиван на различите начине како би се усвојиле препоруке ОДИХР-а, али и цивилног друштва.

Брнабић је навела да се изменама и допунама прави крупан корак даље и предлаже се формирање Комисије за увид и ревизију јединственог бирачког списка, која је додатно унапређена тако што се предвиђа да се не формира као привремена комисија која ће радити до избора, већ ће бити стална комисија која ће вршити увид у бирачки списак.

Комисија би, како је навела, имала 10 чланова који би била стручна техничка лица, од којих би пет номиновале странке владајуће већине, три највеће опозиционе посланичке групе и два кандидата би кандидовале организације цивилног друштва које су учествовале као посматрачи у најмање три изборна круга у Србији, што су сада ЦРТА и ЦЕСиД.

"Комисија би имала комплетан увид у цео списак, могла би да ради на ревизији и да надлежним органима затражи додатне информације који су надлежни органи у обавези и да пошаљу. Са овим саставом комисије се у ствари успоставља инклузивност и принцип учешћа. Да одлуке не би биле политичке, већ искључиво експерстке, за сваку одлуку потребна је већина од седам чланова од 10, а да би се обезбедила додатна партиципативност потребно је да најмање по један члан владајуће већине, парламентарне опозиције и цивилног друштва, гласа за ту одлуку. Неће бити политичког надгласавања и тиме смо обезбедили и баланс и учешће свих кључних политичких актера", рекла је Брнабић.

Како је додала, предвиђено је да Комисија има мандат од пет година, а за комплетан увид и ревизију у бирачки списак има девет месеци, а касније би се то радило на две године што се, како је додала, може променити амандманом.

"Моја порука грађанима је заиста да ко не жели сада да учествује у оваквој Комисији, ко не жели да номинује кандидате, тај јасно говори да бирачки списак није проблем и да је био још једна празна политичка тема. Заједно смо дошли до квалитетног закона да сви грађани имају потпуну сигурност и да заувек отклонимо као проблем", истакла је Брнабић.

Истакла је да нема више времена за додатне консултације и договоре јер се налазимо у јулу 2025. године.

"Мислим да смо стигли до краја, ако погледате да Комисији треба девет месеци за увид и ревизију, а да ми тек треба да идемо у усвајање, ми смо удаљени између 10 и 11 месеци од завршетка тог посла што нас доводи у мај 2026. године. Од маја 2026. године улазимо у изборни цајтунг, зато треба сви заједно да станемо на лопту и да кажемо 'људи, то је то, дошли смо до квалитетног нацрта који је резултат компромиса'. Ако је заиста свима проблем бирачки списак, овим решавамо тај проблем", поручила је Брнабић.

 

 

 

Извор: Танјуг