Вести

МИРОВИЋ: ОВО ЈЕ СРБИЈА РАДА, ПОСВЕЋЕНОСТИ И ПРОСПЕРИТЕТА

"Борио сам се за Војводину и био посвећен и подређен циљевима које смо пред себе поставили и које смо практично у потпуности реализовали кроз програм Покрајинске владе. И то се не односи само на 2019. годину, него на цео период од избора актуелне Покрајинске владе средином 2016. до данас. Залагање за Војводину се за сваког ко је на челу Покрајинске владе подразумева, али не на начин на који су се за Војводину „залагали“ они који су раније били на том месту и, уместо да подстакну и обезбеде њен просперитет, своју неспособност да то учине прикривали су сукобљавајући је са свима и са сваким. Неукусно би, наравно, било да ја сам оцењујем сопствени рад на месту председника Покрајинске владе, то треба да учини и учиниће најшира, не само политичка јавност.", рекао је Игор Мировић, председник Владе АП Војводина.

* Који пројекат је, према Вашем мишљењу, обележио текућу годину? На шта сте посебно поносни у 2019. години?

- Има их заиста много, али ако би требало неки да издвојим то би можда могао да буде завршетак нове зграде Радио-телевизије Војводине у коју смо, заједно са Владом Републике Србије, уложили 3,2 милијарде и коју смо, како смо и обећали, завршили у овој години. Ту је, међутим, и прва фаза зграде Научно-технолошког парка у Новом Саду, завршетак Ипсилон крака код Суботице и низ других великих и изузетно важних пројеката. Ипак, испред и изнад свега тога могла би да се стави и чињеница да је у мандату ове Покрајинске владе стопа незапослености са затечених више од 15 процената пала на 8 одсто у овој години, односно да је број незапослених људи у Војводини у међувремену смањен за 60.000! Или да је, у истом периоду, извоз војвођанских предузећа са 4,3 милијарде повећан на 5,6 милијарди евра што, уз остале такође веома повољне показатеље, сведочи и опоравку наше економије, а то је свакако најважније.

* Шта очекујете од наредне године? Који пројекат сматрате да ће је обележити и на шта ћете се највише фокусирати?

- Најпре желим да нагласим да Војводина у 2020. годину улази са буџетом од 77,3 милијарде динара, што је за чак 19,5 милијарди више од буџета који смо наследили од претходне покрајинске администрације! То, истовремено, говори о евидентном економског просперитету и омогућава нам да много више улажемо у свим областима друштвеног живота и у свим деловима покрајине. Ипак, ако нешто када је о наредној години реч треба посебно да се издвоји, онда би то могла да буде изградња Каменице 3, додатних десет хиљада квадратних метара инфраструктуре, са центром за позитронску емисиону томографију, за шта је планирано 1,8 милијарди динара. Иначе, у претходне три године и ревитализацију нажалост потпуно девастираног здравственог система у покрајини уложили смо више од 6,2 милијарди динара и позитивне ефекте тог улагања наши људи и те како осећају.

* Какав је Ваш став по питању Косова и Метохије? Где Ви видите решење овог проблема?

- Издвојено из реалног политичког, односно геополитичког контекста, Косово и Метохија је за сваког од нас најдубља и најплеменитија емоција, корен нашег корена и, наравно, интегрални део наше земље. У реалном геополитичком контексту, оно је предмет различитих интереса, бруталном и још увек моћном силом створене реалности, притисака на наше људе који тамо живе, политичких игара различитих актера и различитих интереса. Не видим ни један други пут да се све то реши осим дијалога на којем руководство Србије доследно инсистира, али дијалога без уцена и притисака са било чије стране.

* Како коментаришете одлуку дела опозиције да бојкотује изборе? Шта сматрате да је разлог овакве њихове одлуке?

- Као израз немоћи тог дела опозиције - а реч је, да подсетим, о људима који су, у најгорим годинама за Србију, најдуже били на власти - да озбиљним програмом, односно јасно дефинисаном политиком која нуди одговоре на сва релевантна државна и друштвена питања, убеде бираче да гласају за њих. Ма чиме другим и ма колико бучно да их образлажу, разлози за бојкот се ипак своде само на страх од извесног изборног фијаска. Али све је то узалуд: као што би излазак на изборе за њих био дебакл, дебакл ће бити и бојкот. Србија данас, на срећу, није Србија пљачкашких приватизација, масовног затварања фабрика и радних места и свеукупног пропадања из њиховог времена, ово је Србија рада, посвећености и просперитета и то људи у нашој земљи веома добро знају.

* Колико је важна сарадња Републичке и Покрајинске владе? Постоји ли простор да се иста унапреди?

- Та сарадња је од изузетне важности и она је данас на високом нивоу. Подсетићу само да сам, када је у лето 2016. године формирана актуелна Покрајинска влада, политичку стабилност означио као „conditio sine qua non“, дакле као услов без којег се не може, за било какав напредак односно просперитет Војводине. А то је, практично, значило стављање тачке на константне сукобе са Владом Републике Србије, без изузетка индуковане из редова покрајинске администрације, чак и онда када је на власти и у покрајини и републици била иста политичка опција!? На то смо дефинитивно ставили тачку и то се показало као изузетно важно и изузетно добро. Пре свега у удруживању средстава и капацитета на заједничким пројектима о којима сам већ говорио, али и у отварању јасне перспективе да се путем развоја настави и у времену које долази. Оваквом политиком коју сам проводио Војводина је добила и више новца и више конкретних послова.

* Како бисте оценили генерално стање у Војводини? Колико је другачије сада, у односу на претходне године, пре свега када је реч о економском напретку и стабилности?

- У тренутку када смо ми преузели одговорност за вођење и функционисање покрајине, она је била у једној изузетно тешкој и, имајући у виду потенцијале са којима располаже, готово немогућој позицији: стопа незапослености је, како сам већ рекао, била огромна, осамнаест њених општина испод просечног степена развијености у Републици, политичке опције које су биле на власти сукобљене и између себе, и са Владом Србије... Војводина је данас, као што сам већ рекао, економски просперитетна, политички стабилна, потпуно усредсређена и на сопствени развој, али и на важност улоге тог развоја за просперитет целе наше земље. Та улога, да будем сасвим јасан, значи дефинитивно враћање Војводина на место које јој, по свим ресурсима припада – место покретача и генератора развоја целе Србије.

* Повратак у Логос Који су Ваши лични планови за 2020. годину? Можемо ли очекивати нову збирку песама?

- У припреми је моја трећа збирка песама. Изабрао сам наслов збирке Повратак у Логос. Наслов би требало да Вам каже куда ћу и како даље у новом времену. Или у безвремену.

 

Извор: Танјуг/Пинк