Вести

ВЕСИЋ: ДОЛАЗАК НОВИХ АМЕРИЧКИХ КОМПАНИЈА ДОПРИНЕЋЕ БОЉОЈ САРАДЊИ

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић састао се са амбасадором Сједињених Америчких Држава у Београду Кристофером Хилом, са којим је разговарао о значају развоја инфраструктуре за додатни економски развој Србије и учешћу америчких компанија у тим пројектима.

Министар Весић и амбасадор Хил су са задовољством констатовали да је увођење директног лета за Чикаго, у мају ове године, био добар пословни потез, јер је авион на тој линији, на сваком лету из Чикага попуњен.

Амбасадор Хил честитао је министру на свим инфраструктурним пројектима довршеним у последњих неколико месеци, истичући да економски раст и развој земље зависе управо од развоја инфраструктуре.

Он је изразио интересовање за инфраструктурне пројекте који воде регионалном повезивању, између осталих ка Босни и Херцеговини. Министар Весић упознао је амбасадора Хила са плановима да Србија и Босна и Херцеговина у наредним годинама буду повезане са два ауто-пута и две брзе саобраћајнице.

Министар Весић је амбасадору Хилу представио пројекат ауто-пута Београд-Сарајево, на којем би радови на деоници Кузмин-Сремска Рача требало да буду окончани већ крајем ове године. Додао је да се гради и брза саобраћајница Рума-Шабац-Лозница, дуга 77 километара, којом ће се повезати Мачва и Западна Србија са Коридором 10.

Такође, пренео је амбасадору Хилу да је завршено пројектовање ауто-пута Пожега-Котроман, који ће бити дуг 61 километар, најзахтевнији за градњу, а који ће се даље наставити ка Сарајеву.

Истакао је и да ће бити обновљена пруга Београд-Сарајево, за шта ће Србија и Босна и Херцеговина заједнички пред Европском комисијом затражити средства, што је, констатовао је министар Весић, бити први заједнички пројекат две земље после потписивања Дејтонског споразума.

Када је реч о железничкој мрежи у Србији, министар Весић указао је и да ће ускоро бити расписан и тендер за брзу пругу Београд-Ниш, пројекат вредан 2,7 милијарди евра, који је ЕУ помогла са највећим грантом до сада од 610 милиона евра, додајући да су и америчке компаније и те како добродошле да учествују.

Министар Весић рекао је и да ће Србија, када буде завршена брза пруга до Будимпеште, а затим и до Ниша, те даље до Прешева и Скопља, уз деоницу ка хрватској граници, која би се наставила ка Загребу, Љубљани и Бечу, односно Венецији, постати прави железнички "хаб" у овом делу Европе.

Амбасадор Хил поздравио је планове о регионалном повезивању.

"То је будућност. Нема области која толико инспирише као инфраструктура", рекао је амбасадор Хил.

Разговарало се и о позиву министру Весићу да посети Сједињене Америчке Државе како би тамошњим привредницима представио све нове инфраструктурне пројекте који су у току или се планирају. Констатовано је задовољство радом америчке компаније "Bechtel" на изградњи Моравског коридора као и да ће долазак нових америчких компанија у Србију допринети бољој сарадњи и партнерству две земље.

Министар Весић и амбасадор Хил разговарали су о постављању спомен плоче америчком лекару Едварду Рајану који је током Првог светског рата спасао животе хиљада српских војника и цивила. Плоча ће бити посвећена и другим америчким лекарима и медицинским сестрама који су умрли током епидемије тифуса у Србији 1915. године лечећи српске војнике и цивиле. Предложено је да се плоча открије 1. новембра на дан ослобођења Београда у Првом светском рату.

 

 

 

Извор: Танјуг