ВЕСИЋ: ПОЧИЊЕ ИЗГРАДЊА ФАБРИКЕ ЗА ПРЕРАДУ ОТПАДНИХ ВОДА У БЕОГРАДУ
До краја ове седмице у Влади Србије биће потписан споразум о пројектовању, финансирању и изградњи прве фазе фабрике за прераду отпадних вода у Великом селу, вредности 271,7 милиона евра, најавио је заменик градоначелника Београда Горан Весић, наводећи да ће изградња те фабрике трајати око две године.
Весић је подсетио да ће споразум бити потписан са кинеском компанијом "CMEK" на основу Меморандума о разумевању који је 2018. године у Пекингу потписао председник Србије, Александар Вучић.
"Kоначно почиње изградња фабрике за прераду отпадних вода у Београду. Трећина Београда нема канализацију, а сва наша канализација, без икакве прераде, излива се директно у Саву и Дунав. Имамо преко 100 излива канализације у наше реке", рекао је Весић додајући да је то и одговор на питање зашто се у граду током лета осећа непријатан мирис када падне водостај река.
Kако је навео Весић, Фабрика за прераду отпадних вода у Великом селу покриваће подручје на коме живи 1,5 милиона становника, а када буде пуштена у рад биће смањен директан излив канализације у Дунав и Саву за око 80 одсто.
Весић је додао да ће нова фабрика "покупити" све отпадне воде са подручја јужног дела града Сремчица - Железник - Жарково - Баново брдо - Сењак, западног дела града Нови Београд - Земун и централног дела Старог Београда. "Градимо недостајуће колекторе, тунеле и црпне станице којима ће се употребљене воде довести до будуће фабрике за пречишћавање отпадних вода на локацији Велико Село", навео је Весић.
Пројекат ће бити реализован у две фазе, а у првој фази градиће се недостајећи делови Интерцептора, са деоницом тунела Хитна помоћ - Венизелосова. Такође, биће реконструисана канализациона црпна станица "Мостар" која ће препумпавати отпадну воду из јужног дела града, подсливова Железник, Баново брдо, Топчидер и Сењак, а биће изграђена канализациона црпна станица "Ушће - Нова" са сифоном дужине око 500 метара пречника "Fi 4000" испод реке Саве, која ће препумпавати отпадну воду из западног дела града, Нови Београд и Земун, до везе са Интерцептором. У првој фази фабрика за прераду отпадних вода "Велико село" градиће се са механичким третманом који подразумева препумпавање и пречишћавање на грубим и финим решеткама, уклањању песка, суспендованих материја и масти у аерисаним песколовима.
Весић је рекао да ће у другој фази, која још увек није уговорена, фабрика за прераду отпадних вода добити примарни третман, који подразумева издвајање муља у примарним таложницима и секундарни третман, који ће укључити биолошко уклањање азота и фосфора напредним поступцима на бази активног муља као и издвајање муља у секундарним таложницима. Kако је навео, могућ је и терцијални третман у будућности, имајући у виду пооштрење захтева законске регулативе.
Весић је најавио да ће Београд градити још четири мање фабрике за прераду отпадних вода, односно оних 20 одсто које се неће прерађивати у Великом селу и појаснио да су то битно мања постројења која град може и сам да финансира. "Управо пројектујемо фабрику за прераду отпадних вода у Батајници, а са Европском инвестиционом банком преговарамо о пројектовању и изградњи фабрика за прераду отпадних вода у Остружници и Обреновцу, као и о изградњи канализације у Kалуђерици", навео је Весић.
Kако је рекао, први пут у историји Београд ће прерађивати своје отпадне воде и неће уништавати две реке на којима живи.
Говорећи о инфраструктурним пројектима у престоници Србије, Весић је подсетио да у овом тренутку има преко 40 инфраструктурних радова у Београду, као и да је пре два дана најавио да ће компаније које касне са радовима у градовима бити стављене на црну листу, што је изазвало велике реакције. Према његовим речима, оно што је посао компаније је да што пре уради оно на шта се обавезала.
"Град не касни ни један једини дан са плаћањем, очекујемо од њих да раде у року, разумемо да постоје и оправдани разлози када дође до непредвиђених ситуација, али обавеза им је да заврше у року", рекао је Весић.
Истакао је да град неће допустити да се касни са радовима и додао да су компаније обавезне да преузете обавезе заврше у року.
Kако је навео, те компаније су дале понуду, коју је град прихватио и морају да испуне рокове или убудуће неће бити у могућности да учествују на новим тендерима. Весић је рекао да ће радови у Kарађорђевој улици бити готови до 31. јануара, док ће Савски трг бити завршен средином године.
Савски трг, подсетио је Весић, постаје пешачка зона, саобраћај ће ићи по ободима, на средини ће бити споменик Стефану Немањи, а на перонима иза железничке станице биће укрштање две линије метроа.
Упитан да прокоментарише наводе у медијима да је споменик Победник отет и да неће бити враћен, Весић је рекао да ће тај споменик бити враћен на Kалемегдан, на Сретење - 15. фебруара и додаје да је тај споменик симбол Београда, који бди и чува наш град већ 91 годину, али да је био у лошем стању и да је била неопходна његова рестаурација.
Биће „црних листа“ иако ми прете
Весић је изјавио да не одустаје од стављања на "црну листу" компанија које касне са радовима у Београду, иако му прете.
"Од како сам пре два дана најавио да ће компаније које раде на инфраструктурним пројектима у Београду и касне са радовима бити стављене на 'црну листу', што значи да неће моћи да добијају нове послове, добијам претње да то неће бити тако", рекао је Весић. Весић је рекао да неке компаније очигледно мисле да су им послови загарантовани, без обзира колико касне са завршетком радова, јер немају конкуренцију.
"Могу да имам разумевање за објективне проблеме који се појаве на градилиштима, али компаније које раде на инфраструктурним пројектима у Београду морају да схвате да сви радови ремете нормалан живот људи и да зато морају да буду завршавани у заказаним роковима. Зато, поново обећавам биће „црних листа“ за оне који касне и неће добијати нове послове у Београду. Можете да претите колико год хоћете или да ми поручујете да ћете наћи неког ко ће вам прогледати кроз прсте, али џабе", поручио је заменик градоначелника.
Весић је истакао да је градски урбаниста Марко Стојчић сваки дан са грађевинарима већ шест месеци и да је упознат са сваким проблемом који се појавио приликом реконструкција.
"Град Београд је захвалан Марку Стојчићу због великог труда и енергије које улаже да се сви градски пројекти реализују. То је његов посао јер је градски урбаниста. Хвала Богу имамо много пројеката па има шта да се надзире. Марко у свом послу има помоћ свих нас из Града, али он је тај који живи на градилиштима и без кога се пројекти не би завршавали. На основу његових извештаја и процене да ли су нека кашњења била оправдана или не процењиваћемо да ли ће нека компанија бити на „црној листи“ или не", закључио је Весић.
Извор: Танјуг/ТВ Пинк