
Жарић Ковачевић: Више од 1.000 људи заинтересовано за Алиментациони фонд
Министарка за бригу о породици и демографију Јелена Жарић Ковачевић изјавила је данас на седници Одбора за права детета, где је представљен извештај рада Министарства од октобра до децембра прошле године и за први квартал 2025. да се до сада више од 1.000 људи јавило контакт центру како би добило информације о Алиментационом фонду.
Додала је да ће се контакт центар трудити да упути и да праве информације грађанима како би остварили право из овог фонда.
Жарић Ковачевић је на питање председнице Одбора за права детета Ане Брнабић како функционише Алиментациони фонд, рекла да је примена закона о Алиментационом фонду захваљујући Канцеларији за ИТ кренула и пре планираног времена, пре него што је Закон ступио на снагу.
"Ми смо оформили један контакт центра, где грађани могу да се јаве и најчешће питање је када могу да рачунају на новац и како се подносе захтеви. У том контакт центру раде запослени из министарства који се баве породичном правном заштитом, који ће се јављати и давати информације на који начин могу да остваре права. До сада се јавило мало више од 1.000 људи контакт центру, мало више од 300 је тражило разговор са оператером, док је 200 мејлова стигло", рекла је Жарић Ковачевић.
Додала је да још увек немају први предмет јер нису прошла два месеца колико је потребно да извршитељи виде да ли је неко у стању да плаћа алиментацију.
"Ми морамо да будемо ефикасни, када предмет дође до нас имамо 15 дана да донесемо решење и исплатимо прву рату", рекла је Жарић Ковачевић.
Жарић Ковачевић се у извештају осврнула и на рад центара за социјални рад, хранитељских породица, на субвенције које додељује држава за куповину стана по рођењу детета и додала да је прошле године Комисија одобрила 96 захтева, а 10 је одбијено.
"Комисија за субвенције, за станове, у јануару је одобрила 77 захтева, одбила три, у фебруару одобрила 106, одбила седам, док у марту није заседала", рекла је Жарић Ковачевић.
Одбор за права детета на данашњој седмој седници усвојио је извештај о раду Министарства за бригу о породици и демографију за период од октобра до децембра 2024. и о раду министарства од јануара до марта ове године.
У наставку седнице, чланови Одбора упознали су се са завршним документом спроведеног пројекта "Парламенторство", који је спровела Вестминстерска фондација за демократију у сарадњи са канцеларијом УНИЦЕФ у Србији.
Председница Одбора Ана Брнабић подсетила је да је пројекат подразумевао менторски рад народних посланика, чланова Одбора за права детета са младима, члановима Омладинског одбора УНИЦЕФ и додала да је пројекту учествовао 10 чланова и заменика чланова Одбора, који су као посланици-ментори дали велики допринос реализацији пројекта.
Након расправе, Одбор је једногласно одлучио да завршни документ пројекта "Парламенторство" са закључцима, препорукама и анализом стања упути Влади Републике Србије на разматрање и евентуално имплементирање.
Чланови Одбора прихватили су предлог председнице Одбора Ане Брнабић да се четврта тачка дневног реда седнице размотри на наредној седници Одбора, због комплексности и осетљивости теме и како би чланови Одбора детаљније информисали о искуствима других земаља.
"Наиме, Одбор је примио иницијативу, коју је поднела фондација "Узми књигу", а која предлаже Одбору за права детета усвоји препоруку родитељима, да деци млађој од 15 година не буде дозвољено да користе друштвене мреже. Та препорука не би имала обавезујући карактер, већ саветодавни и односила би се на апликације попут "Tik Tok", "Snapchat", "YouTube", "Instagram", "Facebook", рекла је Брнабић.
Брнабић је рекла да мора да се види колико је то уопште делотворно, са једне стране би свакако заштитило децу, али ипак је тема комплексна и треба се детаљније истражити.
Извор: Танјуг